rozšířené vyhledávání ...

Oodpovědi na některé otázky týkající se nástupu dětí do škol /SMSČR/

SMSČR

Informace podal SMSČR - Svaz místních samospráv v České republice, kterého je naše obec členem

nejvíce diskutovaným otázkám uvádíme:
− Zřizovatel ani jeho pracovníci se do testování nezapojují! Pokud by to bylo třeba, může zřizovatel pomoci se zajištěním pomůcek, zázemím atd.
− Při testování mohou asistovat zákonní zástupci, bez ohledu na to, zda jde o MŠ či ZŠ. Škola jim nemůže zabránit v účasti na testování (při dodržení hygienických pravidel, zákonný zástupce nemusí doložit negativní test)
− Učitelé neprovádí zdravotnický výkon – odběr, tj. výtěr z přední části nosu, si dělají děti sami, případně jim ho tedy provádí zákonní zástupci přítomni ve škole.
− Děti se netestují testy, které je nutné zastrkávat do hloubky nosohltanu (toto je podrobně v manuálu popsáno). Fotky, kdy je naměřeno na odběrové tyčince 2,5 cm a přiloženo k nosu malého dítěte, jsou sice působivé a hrůzostrašné, ale v reálu by toto nastat nemělo – učitelé jsou instruováni o odběru z přední části nosu. Zákonní zástupci i děti musí být informováni předem o způsobu testování.
− Děti v MŠ nemusí mít během dne roušku ani respirátor.

− Požadavek na tzv. plivací testy MŠMT již akceptovalo a ve výběrovém řízení na dodávku dalších testů je již toto možné.
− Škola může využít jiné testy než testy z MŠMT (ale musí se jednat o schválené testy), které ovšem uhradí zřizovatel.
− Odpad z testování je podle výkladů MŠMT a Min. zdravotnictví komunálním odpadem (zabalit zvlášť a dát do nádoby na směsný odpad).
− To, že zákonný zástupce nenechá dítě testovat a tím nebude ve škole, je jeho volbou. Bude to znamenat omluvenou absenci a bude se potupovat, jako by bylo dítě nemocné (ze strany školy např. předání úkolů, info o plánu výuky). Díky rotaci se k on-line výuce dostane min. 1x za 14 dnů (neplatí u malotřídek).
− Pokud by se zákonný zástupce přesto domáhal toho, aby se dítě bez absolvování testu ve škole prezenčně vzdělávalo, škola to nesmí umožnit, neboť je stejně jako dítě či rodič také vázána právně závazným mimořádným opatřením. Pokud by v krajním případě (tedy pokud by nedošlo ke smírnému vyřešení situace) došlo k fyzické konfrontaci, nebo pokud by se například rodič snažil vymoci si vstup dítěte do školy fyzickou silou, škola bude nucena přivolat policii.
− V případě, že by měla situace dojít až tak daleko, že bude volána policie, doporučujeme klidné jednání a co nejvíce podrobné zadokumentování situace. Pevně věříme, že podobných situací bude minimum a převáží snaha o domluvu.
− Pokud by ředitel školy porušoval mimořádná opatření nebo umožňoval jejich porušování ve škole, mohlo by jít o závažné porušení nebo neplnění právních povinností vyplývajících z jeho činností, úkolů a pravomocí na vedoucím pracovním místě ředitele. V takovém případě zřizovatel může ředitele školy v souladu s § 166 odst. 5 písm. a) školského zákona odvolat (pokud jde o školu veřejného zřizovatele).
− Kontrolním orgánem ve vztahu ke školám je krajská hygienická stanice, která kontroluje dodržování mimořádných opatření, a dále i Česká školní inspekce, která vykonává kontrolu dodržování právních předpisů, které se vztahují k poskytování vzdělávání a školských služeb, jak stanoví § 174 odst. 2 písm. d) školského zákona.
Stanovisko a vysvětlení k nejvíce frekventovaným tématům najdete zde:
Vyzýváme k dodržování nastavených postupů a žádáme o podporu škol, pedagogů a ředitelů.
S MŠMT budeme dále jednat, a to jak o využití jiných testů (ze slin), tak také o rozšíření výjimek v MŠ ve prospěch pracovníků pošt obecních úřadů a o dalších krocích.
V případě, že byste potřebovali konkrétní radu, obraťte se na krajské manažery nebo přímo na adresy lenka.matejova@sms-sluzby.cz, nebo starosta@tupesy.cz.

Vytvořeno: 12. 4. 2021
Poslední aktualizace: 12. 4. 2021 15:24