rozšířené vyhledávání ...

Vyjádření hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda k aktuální situaci v kraji

situace v PK

Situace v Plzeňském kraji k 21.III. 2020
• Obdrželi jsme větší zásobu respirátorů třídy FFP2. Naskladnili jsme je v průběhu noci a rána. Zítra, v neděli je budeme distribuovat praktickým lékařům, zubařům a dalším vybraným zdravotníkům. Určitě budeme myslet na ústavy s koncentrací starších lidí a dětské domovy. Chod ordinací máme tedy pro nejbližší období zabezpečen.
• V nejbližší době očekáváme roušky. Snad již o víkendu. Mělo by se jednat opět o větší počet. Prozatím šijeme v dílnách a vy všichni doma také. Tím vykrýváme ty nejnutnější potřeby. Děkuji vám. To ohromné vzedmutí „švadlenek“ je úžasné. Sám nosím roušku od švagrové a je moc šik:-)
• Kromě tří sanitek jsme zprovoznili pro odběr vzorků na Covid – 19 ještě dvě stacionární místa v Rokycanské a Domažlické nemocnici. Všichni zdravotníci jsou ukáznění, pracují s velkým nasazením a daří se jim situaci zvládat. Připravena máme další dvě místa, kde případně vzorky můžeme odebírat. Zatím to není potřeba.
• Abychom zrychlili vyhodnocování vzorků, finišují v Klatovské nemocnici otevření laboratoře v příštím týdnu. Poděkování primáři Piknerovi, který s vedením nemocnic na dálku vše zařizuje.
• Hodně mezi občany putují fámy, že neříkáme vše jak je. Věřte mi, nikdy bych si nic podobného nedovolil. Jsme k vám otevření, a když něco nechceme sdělovat, třeba adresy nemocných, prostě to řekneme. Buďme k sobě navzájem tolerantní.
• V našem kraji, který má 570 tisíc obyvatel a 501 obcí máme k dnešnímu dni 18 nemocných Covid 19. Provedli jsme třemi sanitkami a na čtyřech stacionárních místech (2 zajišťuje FN) takřka tisíc odběrů. VŠICHNI NEMOCNÍ DODRŽOVALI OD POČÁTKU KARANTÉNU! Někteří z nich před nařízením plošné karantény pro navrátivší z Itálie.
• K mé výzvě na omezení překračování hranic příhraničními pracovníky (pendlery). Opravdu tím nedělám politiku. Tato má výzva byla konzultována s experty. V Bavorsku je nyní 3 107 lidí pozitivních. V Horní Falci, se kterou máme v našem kraji nejdelší hranici je pozitivních 271. I když Horní Falc má více jak milión lidí (jsou v tomto směru dvojnásob velcí od PK) je to pořád 2,5 obyvatele na tisíc lidí v Horní Falci oproti 0,3 obyvatele na tisíc v PK. Má výzva směřuje buď na omezení pendlerů nebo zavedení stejných opatření v Bavorsku. Je nyní vidět, že Němci aplikují velmi přísná omezení.
• Školky/družiny jsou otevřeny 4 (2x Plzeň, Blovice, Domažlice). V pondělí otevíráme dalších 5 (Tachov, Nýřany, Stod, Horažďovice, Mirošov). Obecně pro kraj platí, že umístění do školního zařízení nemůže být důvodem omezení nástupu lidí do citlivých profesí.
• V nemocnicích a na záchrance nám již pomáhají medici a studenti Fakulty zdravotnických studií. Díky.
• Každý den zasedá zúžený krizový štáb a ve čtvrtek jednal tento tento orgán v kompletním složení. Přestože situace s ochrannými prostředky je napjatá a občas si přerozdělujeme jednotlivé kusy, zvládáme to.
Na závěr chci poděkovat vám všem, kteří pomáháte v rodině svým starším příbuzným nebo prostě seniorům jako takovým. Řada z nich potřebuje nakoupit, vyzvednout léky nebo jenom povzbudit dobrým slovem. Jsme k sobě ohleduplní a ukázněnost s jakou akceptujeme omezení našich svobod je obdivuhodná. Je velká pravděpodobnost, že nemoc se dále rozšíří, ale jestli růst epidemie dokážeme prodloužit v čase, budeme schopni pomoci našimi skvělými zdravotníky všem řádně. Nevím co vám v těchto napjatých dnech dále napsat. Snad jen to, že když vidím nasazení lékařů, sester, učitelů a učitelek, hasičů, policie, hygieniků a vás všech, nabývám čím dál tím větší jistotu, že zvládneme jedno z nejtěžších období existence České republiky.

Vytvořeno: 21. 3. 2020
Poslední aktualizace: 21. 3. 2020 14:35